نحوه ایجاد سرما در کولر گازی ایستاده

نحوه ایجاد سرما در کولر گازی ایستاده

چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرما ساز مانند کولر ، یخچال ، آب سرد کن و … مشابه است ، در کولر گازی ، همانند یخچال ، از تبدیل گاز به مایع بوسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود.

برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک نمودن محیط) استفاده می‌کنند. تنها تفاوت را می‌توان در خنک کردن کندانسور (رادیاتور) دانست که در کولر گازی بوسیله هوای دمیده شده بر روی آن گرمای لازم گرفته می‌شود. در حالی که در یخچال برای داشتن هوای خنک از دمیدن هوا بر روی اواپراتور استفاده می‌گردد.

شرح کولر گازی

اجاره کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. برخلاف اجاره کولرهای آبی ، رطوبت را افزایش نمی دهد. ازاین جهت برای محیط های شرجی بسیار مناسب است. اجاره کولرهای گازی معمولا در دو مدل ساخته می شوند:

  • اجاره کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای

  • اجاره کولرهای دو تکه (اسپلیت)

اجاره کولرهای یک تکه دیواری ، یا پشت پنجره‌ای ، خیلی متداول و مورد توجه می‌باشند و به آسانی در داخل قاب پنجره نصب می‌شود.

ساختمان اجاره کولرهای گازی
اجاره کولر گازی نیز همانند بسیاری از لوازم خانگی خصوصا یخچال فریزر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

قسمت الکتریکی :

قسمت الکتریکی خود شامل قسمت‌هایی چون دوشاخه و سیم‌های رابط ، کمپرسور ، خازن ، رله بار زیاد (اورلود) رله راه انداز ترموستات ، کلید چند وضعیتی (کلید فن) ، کلید اصلی اجاره کولر و کنترل از راه دور (در کولرهای دو تکه) می باشد.
دراجاره کولرهای گازی از یک خازن و در بعضی از اجاره کولرها از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. شکل متداول بکارگیری خازن ، به این صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتورفن (پروانه) و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرد ظرفیت این خازنها دراجاره کولرهای مختلف متفاوت است.

قسمت مکانیکی :

اجزای مکانیکی اجاره کولر گازی با اندکی تفاوت ، درست مثل قطعات مکانیکی یخچال می‌باشد از آن جمله می‌توان به قطعاتی مانند کمپرسور کندانسور (رادیاتور) ، اواپراتور ، فیلتر (درایر) ، پروانه اواپراتور ، لوله مویین (کاپیلاری) ، سینی زیر کولر ، خروجی هوا و فیلتر خروجی هوا اشاره کرد.
در کمپرسور اجاره کولرهای گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده است. نوعی از این کمپرسورها از پیستون و میل لنگ طراحی نموده‌اند. اما نوع دیگری از کمپرسورها فاقد میل لنگ و پیستون بوده و روتور در حال چرخش (به واسطه فرم خاص) گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله رفت می‌سازد این نوع کمپرسورها را کمپرسورهای دورانی می‌نامند. در اجاره کولرهای گازی از دو پروانه استفاده می‌شود که عموما بر روی یک محور اصلی سوار شده‌اند. یکی از پروانه‌ها هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن کندانسور ، گرما به محیط خارجی منزل یا محل کار می‌راند، پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به اواپراتور ، سرما را به محیط وارد می‌سازد.
در اجاره کولرهای دو تکه ، کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام یونیت خارجی تعبیه شده‌اند. این واحد در خارج از ساختمان نصب می‌شود. واحد تبخیر یا اواپراتور و شیر انبساط نیز در یک واحد بنام یونیت داخلی تعبیه شده‌اند. اجاره کولرهای دو تکه عموما دارای دستگاه کنترل از راه دور می‌باشند. هوا در جهت ورود به محیط منزل یا محل کار از دریچه مخصوصی که به خروجی هوا معروف است می گذرد. به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و موارد مشابه به داخل محیط منزل یا محل کار ، پشت خروجی هوا ، فیلتر سیمی یا اسفنجی تعبیه می شود.
گاهی ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده اواپراتور و یا قسمتی از لوله برگشتی برفک یا یخها ذوب شوند و در نتیجه آب از جدارهای اجاره کولر سر ریز کند. برای پیشگیری از این مشکل ترتیبی اتخاذ شده است که در صورت بروز حالت فوق ، آب به خارج از اجاره کولر هدایت شود. این وظیفه بر عهده سینی زیر اجاره کولر است. در گوشه‌ای از سینی ، لوله مخصوصی تعبیه شده که این آبها از آن خارج می‌شود. برای جلوگیری از ریزش آب ، عموما به لوله مذکور شیلنگی متصل می‌شود و با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط جلوگیری می‌شود.
کولرهای گازی اسپلیت از دو واحد داخلی و خارجی تشکیل می‌شوند. این کولرها هوای خنک را از طریق یک واحد داخلی نصب شده روی دیوار یا سقف، یا منافذی درون زمین به اتاق انتقال می‌دهند. رایج ترین نوع کولر گازی اسپلیت، کولر اسپلیت با واحد داخلی نصب شده روی دیوار است.
طریقه خنک شدن هوا در واحد داخلی
درون واحد داخلی پنلی وجود دارد که صفحاتی فلزی روی آن نصب شده‌اند (فین‌ها) و ماده خنک کننده (مبرد) که در حالت مایع و بسیار سرد است از درون آن ها عبور می‌کند. هوای اتاق توسط موتور اپراتور و دمنده به این صفحات دمیده و خنک و سپس این هوا در فضای اتاق منتشر می‌شود. پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی خارج کرده و سرما را وارد ساختمان می سازد. هوا برای خروج از واحد داخلی کولر از دریچه مخصوصی می گذرد که به منظور ممانعت از ورود گرد وغبار، یک فیلتر سیمی یا اسفنجی پشت آن نصب میشود.

اجاره پنکه اجاره پنکه افشان اجاره پنکه ایستاده اجاره پنکه خانگی اجاره پنکه رومیزی اجاره پنکه صنعتی اجاره پنکه مجالس اجاره پنکه مه پاش اجاره کولر اجاره کولر آبی اجاره کولر آساهی اجاره کولر ابی اجاره کولر ابی پرتابل اجاره کولر ایستاده اجاره کولر تک فاز اجاره کولر سه فاز اجاره کولر سپهر الکتریک اجاره کولر پرتابل اجاره کولر پشتبامی اجاره کولر گازی بولتس خرید کولر فروش پنکه قیمت پنکه قیمت کولر قیمت کولر گازی پنکه پنکه ارزان پنکه افشان کرایه پنکه کرایه پنکه ایستاده کرایه پنکه رومیزی کرایه پنکه صنعتی کرایه پنکه مجالس کرایه کولر کرایه کولر آبی کرایه کولر ابی کرایه کولر ارزان کرایه کولر ایستاده کرایه کولر پشتبامی کرایه کولر گازی کولر ارزان کولر تک فاز کولر سه فاز کولر گازی