تهویه مطبوع سامامانه اجاره کولر گازی

تهویه مطبوع ( سیستم های سرمایش و گرمایش)

سیستم تهویه مطبوع هوا را گاهی با نام های هوارسانی دلپزیر و یا هوایش دلپذیر نیز شنیده ایم. در واقع تهویه مطبوع شاخه ای از علم مهندسی مکانیک محسوب میشود و نقش آن ایجاد شرایطی است که انسان در محیط فعالیت و زندگی بتواند احساس راحتی نماید و همچنین بتواند در این فضا به راحتی به فعالیت های روز مره و یا فعالیت های صنعتی بپردازد و یا محصولی را فرآوری نماید( مانند سالن کشت قارچ) و یا حتی محصولی را نگهداری و انبار نماید، به طوری که این فعالیت ها بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی صورت نپذیرد.

شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمایی بین  22 درجه الی ۲۵ درجه ی سانتی گراد و رطوبتی معادل  50%میباشد.
تهویه مطبوع را به اختصار HVAC می نامند که از مخفف شدن کلمات Heating, Ventilating And Air Conditioning به وجود آمده است که به معنای “گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع”میباشد.

مهمترین هدف از تهویه مطبوع

تهویه ی مطبوع هوا از طرق مختلفی این شرایط را در محیط های مسکونی، صنعتی، تجاری ، پزشکی ، اداری وغیره بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی برای انسان فراهم میکند که عبارتند از:

۱)کنترل دمای محیط بوسیله ی سرمایش دهی و گرمایش دهی

۲)کنترل رطوبت بوسیله ی خشک کردن هوا ورطوبت دهی به هوا

۳)کنترل سرعت وزش هوا و تصفیه ی هوا

۴)بوجود آوردن هوائی پاک و سالم

۵)ضد عفونی و ایزوله کردن هوا در محیط های پزشکی و بیمارستان ها

همچنین تهویه ی مطبوع نقش بسیار مهمی در آسمان خراش های بزرگ و محیط های دریایی مانند اکواریوم ها که ایمنی و سلامت محیطیشان وابسته به تغییرات دما و رطوبت است ایفا میکند.

میتوان گفت در اصل طراحی سیستم های HVAC از یکی از زیر گروهای اصلی مهندسی مکانیک و بر اساس اصول ترمودینامیک,مکانیک شاره هاو انتقال گرما بوجود آمده است.

اسم های دیگر HVAC 

گاهی بحث سرد سازی به HVAC اضافه شده و نام آن بصورت HAVACR و یا HVAC&R بیان میشود و یا حتی گاهی اوقات بحث تهویه ventilating از آن حذف میشود و به صورت HACR بیان میشود.

گاهی نیز به صورت HCVAC  نامیده میشود که در اصطلاح مخفف شده ی ((Heating/Cooling/Ventilating and Air Conditioning)) است که به معنی (( گرمایش، سرمایش، تهویه وتهویه مطلوب)) می باشد.

تاریخچه ی تهویه مطبوع HVAC

اصول و پایه اساسی صنعت گرمایش توسط تلاش ها و اختراعات و اکتشافات افرادی همانند مایکل فارادی، ویلیس کریر، روبن‌ترین، جیمز ژول، ویلیام رانکین و نیکولا سعدی کارنو  در دوره های زمانی مختلفی گذاشته شده است که کوشش های این مخترعین  بعد ها با انقلاب صنعتی و پیشرفت علم و روش های بهره وری و همچنین روش های نوسازی توسط سایر شرکت ها و مخترعان پیشرف عظیمی کرد.

تقسیم بندی سیستم های تهویه ی مطبوع

به طور معمول سیستم های تهویه ی مطبوع بر یک نوع سیال مشخصی استوارهستند و گرما و سرما را این سیال مشخص به محل های مورد نظر منتقل میکند.بر همین اساس ما میتوانیم سیستم های تهویه ی مطبوع را بر طبق نوع سیالشان تقسیم بندی نماییم که عبارتند از:

۱)سیستم های تهویه مطبوع تمام هوا

ا۲)سیستم های تهویه مطبوع آب و هوا

۳)سیستم های مطبوع تمام آب

که اکنون به توضیح در هر مورد هر یک از این سیستم ها واجزای تشکیل دهنده ی آن ها می پردازیم.

قسمت های تشکیل دهنده در یک سیستم تهویه ی مطبوع

هواکش و فن ها: هواکش و فن ها قلب تپنده ی این سیستم ها هستند. آنها وظیفه ی جابجا کردن هوای سرد و یا گرم عبوری از کویل ها را برعهده دارند.

کویل ها: به نقطه ی تبادل حرارت در سیستم های سرمایش و گرمایش کویل میگویند که  به دو قسمت سرمایشی و گرمایشی طبقه بندی میشوند.

پمپ ها: وظیفه ی حرکت سیال ها را بر عهده دارند.

رطوبت گیر ها: این وسیله در واقع با سرد کردن هوا، دمای آن را به زیر نقطه ی شبنم میرساند و رطوبت هوا به صورت قطرات ریز از هوا خارج میشود.

مخازن انبساطی: این مورد تنها در سیستم های تهویه مطبوع تمام آب وجود دارد.

سیستم های تهویه مطبوع تمام هوا

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا تنها سیستمی میباشد که میتواند تهویه مطبوع کاملی را فراهم نماید.اما ایراد بزرگی را دارا میباشد که این ایراد عبارت است از:{حجم بالای تجهیزات و کانال های آن به منظور انتقال هوا}

در این نوع تهویه هوا در جایی دور از مکان مورد نظر تهویه فراهم میگردد و به وسیله ی کانال های هوا به محل مورد نظر فرستاده میشود. در این سیستم در موتور خانه دستگاه های تهیه آبسرد یا همان چیلر و تهیه آب گرم یا همان دیگ آب گرم استفاده میشود و همچنین برای ارسال هوای گرم یا سرد از دستگاهی به اسم هوا ساز مرکزی a.h.u استفاده میشود و در صورت استفاده از تجهیزات خودکفا مانند کوره های هوای گرم و یا واحدهای خنک کننده یکپارچه نیازی به تهیه و ارسال آب سرد و گرم از مرکز تاسیسات نیست دستگاه هواسازدرجایی دور از موتورخانه و در محلی نزدیکتر به فضای تهویه شونده در اتاقکی نصب می‌شود. سیال ناقل حرارت و برودت به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ می‌شود و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور می‌کند سرد یا گرم شده و بوسیله کانال‌های هوای سقفی بداخل فضاهای تهویه شونده توزیع می‌شود. توضیح در مورد اینکه هوای عبوری از روی کویل تصفیه فیزیکی شده و رطوبت زنی یا رطوبت گیری می‌شود و بعد از این فرآیند به داخل فضاها ارسال می‌شود. دلیل نامیدن این سیستم ها به اسم تمام هوا تنها به این دلیل است که برای همه ی فضا های مورد نیاز احتیاج به لوله کشی چه از نوع سرد و چه از نوع گرم نیست.

سیستم های تهویه مطبوع آب و هوا

در این نوع سیستم ها هم دو مزیت و هم دو عیب سیستم های تمام آب و تمام هوا را دارا میباشیم.

در این نوع سیستم ها سرمایش بوسیله ی هوا و گرمایش بوسیله ی آب تهیه میگردد. در این روش گرما به دو صورت گرمایش با آب گرم که دمای آن بین۷۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد است کار میکند که بیشتر برای خانه ها استفاده دارد و در روش دیگر که آب داغ نام دارد با تحت فشار قرار دادن کل سیستم دمای آب را تا ۱۸۰ سانتی گراد بالا برده میشود که بیشتر این روش برای ساختمان های عظیم یا در جاهای که متراژ لوله کشی افزایش پیدا می کند و درجه حرارت آب افت می کند، کاربرد دارد.

سیستم های تهویه مطبوع تمام آب

این سیستم نیز دارای ایرادات و معایبی است زیراکه این سیستم نمیتواند بر روی رطوبت هوا تاثیر بگزارد ولی به لحاظ کم حجم بودن تجهیزات و همچنین هزینه ی پایین میتواند مطلوب و به صرفه اقتصادی باشد.

در این سیستم ناقل حرارت آب است آب در داخل موتور خانه بوسیله ی دیگ بخار گرم میشود و برای گرم کردن ساختمان در فصل سرما استفاده میشود و برای فصل گرما از سرد کننده آب مانند چیلر استفاده میشود.

 آب سرد یا گرم تولید شده به داخل کویل ها فرستاده میشود، باد بزن از روی کویل عبور کرده و باعث سرما یا گرمای هوای داخل اتاق میشود.

خدمات شرکت دماسازان

شرکت دماسازان  ایران با بیش از ۱۴ سال تجربه در زمینه اجاره ی انواع سیستم های تهویه مطبوع قابل حمل اعم از سیستم های گرمایشی نظیر بخاری های گازی ،بخاری های برقی تکفاز و سه فاز،بخاری های گازوئیلی،انواع جت فن و سرمایشی نظیر کولرگازی ایستاده در سایز های ۳۶۰۰۰و۳۸۰۰۰و۴۰۰۰۰،کولر گازی پرتابل در سایز های ۱۲۰۰۰و۱۵۰۰۰،اسپیلت بانکی، انواع پنکه های مه پاش و صنعتی با بازدهی فوق العاده بالا ، کولر های اینورتر و کم مصرف ، مینی چیلر برای مدت طولانی ،هم اکنون با پرسنلی مجرب وتکنسین های ماهر آماده همکاری با پروژه های بزرگ در سایر نقاط کشور عزیزمان ایران و به خصوص شهر تهران جهت ایجاد فضایی همراه با دمای روح انگیز می باشد.

از این رو جهت مشاهده رزومه و نمونه کار های شرکت می توانید بر روی لینک های ذیل کلیک فرمائید تا از بخش مورد نظر خود دیدن فرمائید وهمچنین  برای ثبت سفارش و تنظیم قرارداد با شماره های زیر تماس بگیرید