اجاره مینی چیلر

پدیده ای جدید ( مینی چیلر / فن کوئل)

در حال حاضر مینی چیلر و فن کوئل را می توان جزئی از لوکس ترین سیستم های تهویه موجود در بازار ایران نام برد.

مینی چیلر
دستگاه مینی چیلر در اصل چیلر کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمانهایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند به کار می رود.

در این حالت در هنگام تغییر فصل در پاییز یا بهار ممکن است تعدادی از ساکنین ساختمان تمایل به استفاده از سیستم گرمایی و تعدادی دیگر تمایل به استفاده از سیستم سرمایی داشته باشند، در این روش ساکنین هر واحد آپارتمان قادر به انتخاب و اعمال سلیقه شخصی خود می باشند.
مینی چیلر یک چیلر هوا خنک است که در تابستان آب سرد و در زمستان آب گرم تولید شده را وارد فن کویل ها کرده و سرمایش و گرمایش مطبوعی را فراهم می سازد..
با نصب این دستگاه در ساختمان های قدیمی که چیلر مرکزی آنها از کار افتاده و یا از راندمان مطلوب برخوردار نیست، دیگر نیازی به نصب و استفاده از سایر تجهیزات گران قیمت تهویه مطبوع نمی باشد زیرا از آنجا که فن کوئل ها و شبکه لوله کشی از قبل درون ساختمان و جود دارد با نصب مینی چیلر میتوان سرمایش مطبوعی را بدست آورد.

مزایای استفاده مینی چیلر

  • از تناژ ۳تن تبرید تا ۱۰ تن تبرید
  • استقلال واحد ها از یکدیگر
  • استقلال تمام اتاق ها از یکدیگر با استفاده از فن کویل
  • عدم اشغال فضای سقف کاذب جهت کانال کشی
  • نصب سریع و تعمیر و نگهداری آسان
  • کم حجم و کم صدا

امروزه استفاده از مینی چیلر و فن کویل را می توان جز بروز ترین سیستم های تهویه دانست. 

فن کوئل

فن کوئل یک مبدل حرارتی می باشد که وظیفه ی انتقال حرارت (خواه گرما باشد یا سرما)را از سیال واسط آب به محیط ( می تواند محیط زندگی یا کار باشد)به عهده دارد.
این دستگاه در فصل گرم آب سرد تولید شده توسط چیلر را به عنوان ورودی دریافت می کند و با تبادل حرارت، دمای محیط  را سرد کرده و در خروجی، آب با دمای بالاتری را به چیلر تحویل می دهد.
در فصل سرد آب گرم تولید شده توسط موتورخانه یا پکیج را به عنوان ورودی دریافت می کند و با تبادل حرارت، دمای محیط را گرم کرده و در خروجی، آب با دمای پایین تری را به منبع گرمایشی تحویل می دهد.

دسته بندی فن کوئل ها

فن کوئل ها در انواع: سقفی توکار، دیواری، کاستی ۴ طرفه، کاستی یک طرفه، کانالی و  زمینی  در بازار عرضه می شوند.

نکته:

توجه داشته باشید که برای تامین سرمایش مطلوب در ساختمان در طول تابستان موارد زیر بسیار حائز اهمیت هستند…

_ تشکیل رسوب آب در مدار سرمایش ساختمان موجب افت شدید راندمان تاسیسات می شود، به این منظور باید نسبت به رسوب زدائی مدار اصلی به موقع اقدام شود. در غیر این صورت امکان صدمه دیدن تاسیسات افزایش می یابد.

_رسوب داخل دستگاه ها علاوه بر افزایش مصرف انرژی شامل برق، آب و حتی گاز میتواند به دلیل کاهش بازدهی، موجب نارضایتی مصرف کننده از کارائی غلط سیستم های سرمایشی و فن کوئل شود.

_میزان بهره وری سرمایش به طور اختصاصی باید در روزهای نخستین آغاز فصل گرما مورد بررسی دقیق قرار گیرد،تا در صورت وجود مشکل در شبکه اصلی تاسیسات از بروز هرگونه حادثه ای جلوگیری شود.

_قبل از نصب هر مدلی از دستگاه های تولید سرما حتما از میزان سختی آب منطقه مطلع شوید، چراکه بر راندمان کاری دستگاه بسیار موثر است.